Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Tagi - wyniki wyszukiwania RSS
Szukane tagi: "

rośliny na skarpę

"
   |   Znaleziono: 5 artykułów
 • Rośliny polecane na skarpy i murki

  Rośliny polecane na skarpy i murki

  Schody i murki warto obsadzić roślinami. Przy koronie murku posadźmy krzewy i byliny o płożących pędach lub niskie a rozłożyste, a w szczelinach - gatunki polecane do ogrodów skalnych. Rośliny polecane na skarpy i murki.

 • Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

  Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

  Rośliny na skarpach charakteryzują się często niskim wzrostem oraz zwartym pokrojem. Aranżacja ogrodu na skarpie wymaga odpowiedniego doboru roślin. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać do aranżacji ogrodu na skarpie. Rośliny na skarpę.

 • Rośliny na północny stok skarpy

  Rośliny na północny stok skarpy

  Jak zagospodarować północny stok wzgórza, na którym stoi dom?? Jakie rośliny będą dobrze rosły na takim spadku terenu?

 • Rośliny do obsadzenia skarpy przy tarasie

  Na skarpie przy tarasie jako podstawę najlepiej sadzić rośliny zadarniające, czyli rozrastające się przy pomocy kłączy i długich, ukorzeniających się pędów. Pomiędzy nimi warto sadzić inne gatunki, jako uzupełnienie kompozycji. Na skarpie oświetlonej, od południowego zachodu, najlepiej sprawdzą się gatunki potrzebujące dużo słońca. Mogą to być rozrastające się w niskie poduchy: gęsiówka kaukaska (kwitnie III-V), smagliczka skalna (IV-V), iberys wieczniezielony (V), goździk siny (V-VI), odmiany płomyka (floksa) szydlastego (V), zawciągu nadmorskiego (III-IX), żagwinu ogrodowego (IV-V). Efektowny jest goździk kropkowany (VI-IX) i tojeść rozesłana (VI-VII) czy wiesiołek missuryjski (VI-IX). Bardzo efektownie wyglądają róże z grupy okrywowych, które kwitną od czerwca do września i nie wymagają przycinania (choć można to robić), róże wielokwiatowe i pochodzące od róży pomarszczonej, ale dorastające do 1-1,5 m. Silnym akcentem będzie szałwia omszona (kwitnie od VI). Na słonecznej skarpie sprawdzą się płożące odmiany jałowców, karłowe sosny, irgi, pięciorniki. Można dosiewać też rośliny jednoroczne. Trzeba wybierać gatunki mało wymagające, bo na skarpie panują trudniejsze warunki, niż na terenie płaskim: woda szybciej ucieka, wiatr jest bardziej dokuczliwy, słońce silniej praży podczas upałów, a zima rośliny łatwiej przemarzają. Trzeba się zatem przygotować, że nie wszystko co zostanie posadzone, będzie się szczęśliwie rozrastało. Przed obsadzeniem skarpy trzeba też zadbać o warunki glebowe, bo zazwyczaj tworzy się ją z gleby jałowej – warto sadzić rośliny w dołkach wypełnionych żyznym podłożem i dość często rozsypywać wokół nich kompost.
 • Zagospodarowanie skarpy przy tarasie

  Siatkę przeciw kretom instaluje się się przy tworzeniu skarpy - powinna bowiem być przykryta co najmniej kilkucentrymetrową warstwą ziemi. Zwykle stosuje się ją przy zakładaniu trawnika. Efektywne będzie zastosowanie agrowłókniny pod korę. Można ją przytwierdzić plastykowymi, specjalnymi gwoździami. Ja polecam jednak własnoręczne rozwiązanie - z grubszego, ale łatwego do formowania drutu. Około 20-centymetrowe odcinki należy wygiąć w kształt litery U i wbijać w agrowłókninę co pewien czas (szczególnie w miejscach połączeń). Z doświadczenia wiem, że gwoździe "domowej roboty" dłużej utrzymują materiał na pochyłym terenie. Na sadzenie roślin jeszcze nie jest za późno, chyba że wybrane gatunki nie są w pełni mrozoodporne. Wtedy nasadzenia lepiej wykonać wiosną. Proszę też zwrócić uwagę, że siatka przeciw kretom (o ile nie zaplanuje się otworów z wyprzedzeniem) umieszczona w podłożu, może utrudnić lub uniemożliwić sadzenie większych roślin.
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia