Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Wiosna w ogrodzie

Marzec w ogrodzie: kiedy można zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin

W marcu w ogrodzie słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej, choć przymrozki nie są rzadkością. Czy możemy już w marcu zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin? Czy pozbawienie roślin ich zimowych okryć będzie bezpieczne?
Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia

Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia

Już od początku marca czuć w ogrodzie nadchodzącą wiosnę – słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej. Zastanawiamy się wtedy, czy to już czas, aby zdjąć zimowe osłony z roślin? Dowiedz się, kiedy można zrobić to bezpiecznie.

Kiedy można zdjąć zimowe osłony z roślin

Niemożliwe jest precyzyjne określenie daty zdejmowania zimowych okryć z roślin. Zazwyczaj zdejmujemy osłony pod koniec marca lub na początku kwietnia, jednak dokładny termin trzeba dostosować do panującej na zewnątrz pogody. W tym celu systematycznie sprawdzamy prognozy pogody i dopiero gdy będziemy mieć pewność, że w najbliższych dniach temperatura nie spadnie poniżej zera, możemy zacząć zdejmować osłony z drzew i krzewów (białą agrowłókninę, jutowe worki lub słomiane chochoły). Na początek odwijamy kolejne warstwy agrowłókniny i luzujemy słomiane okrycia, nie zdejmując ich całkiem.
Gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, a słońce mocno przygrzewa, wtedy osłony zdejmujemy całkowicie. Jeśli po zdjęciu zimowych osłon prognozowane są ostre przymrozki, możemy na noc założyć warstwy ochronne ponownie.
W przypadku rabat bylinowych oraz niskich krzewów (obsypanych torfem, korą, liśćmi lub ziemią) kopczyki rozgarniamy nieco później, gdy będziemy mieli już pewność że przygruntowe przymrozki minęły.

Dlaczego zimowych osłon nie można zdejmować zbyt wcześnie

Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia, gdyż w marcu często występują jeszcze przymrozki. Niekorzystne jest także zbyt długie utzrymywanie osłon, ponieważ rośliny mogą zbyt wcześnie rozpocząć wegetację (pod osłonami temperatura jest wyższa).

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Zima - nie zima.
Zima - nie zima.

Koniec stycznia a tu czort wie co jest - teoretycznie powinna być zima a w praktyce...? Sniegu...

Przeczytaj też:
Hiacynty - wiosenne kwiaty. Zdjęcia bukietów z hiacyntami
Hiacynty - wiosenne kwiaty. Zdjęcia bukietów z hiacyntami

Hiacynty to wiosenne kwiaty, a wiosna to czas kolorowych bukietów. W wiosennych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia