Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Wiosna w ogrodzie

Marzec w ogrodzie: kiedy można zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin

W marcu w ogrodzie słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej, choć przymrozki nie są rzadkością. Czy możemy już w marcu zdjąć zimowe osłony z drzew, krzewów i bylin? Czy pozbawienie roślin ich zimowych okryć będzie bezpieczne?
Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia

Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia

Już od początku marca czuć w ogrodzie nadchodzącą wiosnę – słońce świeci coraz mocniej i robi się coraz cieplej. Zastanawiamy się wtedy, czy to już czas, aby zdjąć zimowe osłony z roślin? Dowiedz się, kiedy można zrobić to bezpiecznie.

Kiedy można zdjąć zimowe osłony z roślin

Niemożliwe jest precyzyjne określenie daty zdejmowania zimowych okryć z roślin. Zazwyczaj zdejmujemy osłony pod koniec marca lub na początku kwietnia, jednak dokładny termin trzeba dostosować do panującej na zewnątrz pogody. W tym celu systematycznie sprawdzamy prognozy pogody i dopiero gdy będziemy mieć pewność, że w najbliższych dniach temperatura nie spadnie poniżej zera, możemy zacząć zdejmować osłony z drzew i krzewów (białą agrowłókninę, jutowe worki lub słomiane chochoły). Na początek odwijamy kolejne warstwy agrowłókniny i luzujemy słomiane okrycia, nie zdejmując ich całkiem.
Gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, a słońce mocno przygrzewa, wtedy osłony zdejmujemy całkowicie. Jeśli po zdjęciu zimowych osłon prognozowane są ostre przymrozki, możemy na noc założyć warstwy ochronne ponownie.
W przypadku rabat bylinowych oraz niskich krzewów (obsypanych torfem, korą, liśćmi lub ziemią) kopczyki rozgarniamy nieco później, gdy będziemy mieli już pewność że przygruntowe przymrozki minęły.

Dlaczego zimowych osłon nie można zdejmować zbyt wcześnie

Zbyt wczesne zdjęcie osłon z zimujących roślin może prowadzić do ich przemarznięcia, gdyż w marcu często występują jeszcze przymrozki. Niekorzystne jest także zbyt długie utzrymywanie osłon, ponieważ rośliny mogą zbyt wcześnie rozpocząć wegetację (pod osłonami temperatura jest wyższa).

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Kompozycje z kwiatów sztucznych
Kompozycje z kwiatów sztucznych

Wraz ze zbliżającymi się zaduszkami, mam okazję robić kolejne dekoracje, tym razem z kwiatów...

Przeczytaj też:
Marzec w ogrodzie: cięcie formujące krzewów kwitnących
Marzec w ogrodzie: cięcie formujące krzewów kwitnących

Marzec w ogrodzie to czas na cięcie formujące krzewów kwitnących. Dowiedz się, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2014 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia