Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Ochrona roślin, szkodniki i choroby roślin

Co zrobić, aby drzewa owocowe w sadzie przydomowym były zdrowe?

Co zrobić, aby drzewa owocowe w naszym ogrodzie były zdrowe? Sposób na zdrowy sad przydomowy.

1. Warto sadzić drzewa owocowe na osi północ-południe, bo wtedy ich korony będą przez cały rok dobrze oświetlone.
2. Jeżeli posadzimy drzewa owocowe tak jak w sadzie tradycyjnym – w rzędach rozmieszczonych w odpowiedniej odległości – powinniśmy pod odmianami niskopiennymi utrzymywać czarny ugór, natomiast drzewa wysokopienne po trzech-czterech latach można podsiać trawą, ale trzeba ją nisko kosić.
3. Warto sad otoczyć wysokim żywopłotem – w takim zacisznym miejscu temperatura jest wyższa co najmniej o 2-3°C, co przyspiesza dojrzewanie owoców. Gnieżdżące się w krzewach ptaki skutecznie zwalczają szkodniki.
4. Należy unikać sadzenia jabłoni przy południowych ścianach budynków, ponieważ jest tam dla nich zbyt sucho i ciepło. W takich warunkach są silnie atakowane przez przędziorki.
5. Sadźmy pod jabłoniami dobrych sąsiadów: szczypiorek chroni jabłonie przed parchem, nasturcja przed mszycami, a lak wpływa korzystnie na całą roślinę.
6. Pod drzewami owocowymi nie należy sadzić ziemniaków, ponieważ niekorzystnie wpływają na rozwój systemu korzeniowego i sprzyjają chorobom grzybowym.

Jeżeli na naszej działce rośnie stara wielka jabłoń, nie wycinajmy jej. Może trafił nam się rarytas? Odmiana, o której niewiele osób już pamięta, a na wzmianki o niej można natrafić w starych książkach kucharskich. Przed II wojną światową drzewa szczepione były na silnie rosnących podkładkach, często wprawdzie nie owocowały co roku, ale były odporne na mróz i choroby, ich owoce miały rozmaite właściwości: jedne nadawały się na przetwory, inne na wypieki, a jeszcze inne były deserowe. Z oferowanych wówczas kilkudziesięciu odmian jabłoni można było stworzyć sad, który dostarczał owoców od lipca aż do wiosny (niektóre nadawały się do przechowywania). Zalecano też rejonizację odmian, bo ich cechy uwydatniały się zależnie od klimatu, w jakim rosły. Po wojnie tę rozmaitość zastąpiono odmianami krótkowiecznymi, przeważnie deserowymi, wymagającymi intensywnej ochrony chemicznej (kilkanaście oprysków w sezonie). Zakładając sad, warto sadzić obok siebie różne gatunki drzew owocowych – takie urozmaicenie sprzyja ich zdrowej wegetacji.

Autor tekstu: Anna Skórkowska, Beata Wysoczarska
Autor zdjęć: www.photos.com
Źródło: Zbuduj dom
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiat krotonu
Kwiat krotonu

W mojej kolekcji zakwitła kolejna roślina. Była już fotografia kwiatu draceny, a tym razem kwiat...

Przeczytaj też:
Osutka sosny – groźna choroba grzybowa sosen
Osutka sosny – groźna choroba grzybowa sosen

Osutka sosny to choroba grzybowa atakująca sosny, która prowadzi do przebarwienia, a ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia