Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Storczyk: żółte liście i przesadzanie

Czy obcinać żółte liście storczyka? Wszystkie korzenie wyglądają na zdrowe, bo są zielone. Od dwóch lat nie przesadzałam rośliny, bo nie wiem, jak to zrobić. Może to słońce miało wpływ na liście, bo mimo wschodniego okna grzało? Poza tym na jednym z liści zauważyłam brązowawą otoczkę. Chciałabym się upewnić, czy to na pewno nie objawy przelania rośliny?

Roślina na ogół sama odrzuca liście. Jeżeli przy lekkim pociągnięciu liść nie odpada, proszę go jeszcze zostawić. Możliwe, że słońce zrobiło swoje. Brązowawa otoczka przy końcu liścia to może być zwyczajne ususzenie tej części (jeśli np. dotykała szyby) lub może to być objaw przenawożenia. No i czas już najwyższy, aby go przesadzić do świeżego podłoża, bo po 2 latach podłoże na pewno jest rozłożone i zbyt zasolone. Przesadzanie to nic trudnego. Trzeba przygotować czystą doniczkę, raczej tego samego rozmiaru, ewentualnie tylko 1 cm większą, świeże podłoże i gruby keramzyt na drenaż. Roślinę wyjmujemy z doniczki, usuwamy stare podłoże (ewentualnie bez usuwania przyrośniętych kawałków kory, bo to może uszkodzić korzenie), oczyszczamy z wszystkich suchych lub zgniłych korzeni. Do nowej doniczki sypiemy dość grubą warstwę grubego keramzytu dla lepszego drenażu, wkładamy storczyka (bez upychania do środka korzeni powietrznych), zasypujemy luźno świeżym podłożem i kilka dni nie podlewamy. A potem to jak zwykle...

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia